Rada Miasta Gdańska - Constituency no. 2
|
|
Constituency |
Constituency no. 2 |
Council name |
Rada Miasta Gdańska |
Number of mandates |
7 |
Number of committees which submitted lists |
8 |
Number of candidates in all lists |
85 |
Number of submitted lists of candidates |
8 |
Number of annulled list of candidates |
0 |
Candidates
List no. 1 - Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Brzozowski Marek Wacław
|
52 |
Gdańsk
|
2 |
Borkowska Aneta Maria
|
39 |
Gdańsk
|
3 |
Jakóbkiewicz Joanna Elżbieta
|
60 |
Gdańsk
|
4 |
Drzazga Piotr
|
47 |
Gdańsk
|
5 |
Konkel Radosław Marian
|
21 |
Gdańsk
|
6 |
Prusinowski Jerzy Tadeusz
|
59 |
Gdańsk
|
7 |
Salamonik Joanna Barbara
|
31 |
Gdańsk
|
List no. 4 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Koralewski Kazimierz Marian
|
50 |
Gdańsk
|
2 |
Krzaklewska Maria
|
48 |
Gdańsk
|
3 |
Grabarek-Bartoszewicz Elżbieta Janina
|
51 |
Gdańsk
|
4 |
Wesołowski Tadeusz
|
73 |
Gdańsk
|
5 |
Orzechowski Andrzej Leon
|
56 |
Gdańsk
|
6 |
Matyjaszczyk Andrzej
|
41 |
Gdańsk
|
7 |
Gwit Piotr Włodzimierz
|
36 |
Gdańsk
|
8 |
Przepióra Iwona Beata
|
33 |
Gdańsk
|
9 |
Stankiewicz Filip Andrzej
|
28 |
Gdańsk
|
10 |
Nawrocka Barbara Małgorzata
|
39 |
Gdańsk
|
11 |
Maćkowiak Mirosław Kazimierz
|
64 |
Gdańsk
|
12 |
Koch Pelagia Ewa
|
57 |
Gdańsk
|
13 |
Jaroszewicz Dariusz Piotr
|
39 |
Gdańsk
|
List no. 5 - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Adamowicz Paweł Bogdan
|
41 |
Gdańsk
|
2 |
Oleszek Bogdan Marian
|
57 |
Gdańsk
|
3 |
Pomaska Agnieszka Dominika
|
26 |
Gdańsk
|
4 |
Bumblis Marek
|
51 |
Gdańsk
|
5 |
Sikora Stanisław
|
48 |
Gdańsk
|
6 |
Kalicki Stanisław
|
40 |
Gdańsk
|
7 |
Mierzyński Leszek
|
30 |
Gdańsk
|
8 |
Żukowski Arkadiusz
|
27 |
Gdańsk
|
9 |
Szatkowski Radosław Piotr
|
33 |
Gdańsk
|
10 |
Błaszkiewicz Zachariasz Wiktor
|
37 |
Gdańsk
|
11 |
Czapliński Patryk Ryszard
|
24 |
Gdańsk
|
12 |
Głogowski Andrzej Franciszek
|
36 |
Gdańsk
|
13 |
Wysocki Sylwester Mieczysław
|
55 |
Gdańsk
|
14 |
Leszczyński Piotr Michał
|
32 |
Gdańsk
|
List no. 6 - Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Pusz Krzysztof Zbigniew
|
55 |
Gdańsk
|
2 |
Putrycz Danuta
|
58 |
Gdańsk
|
3 |
Kwiatkowski Dominik Bolesław
|
26 |
Gdańsk
|
4 |
Pokornicki Mariusz
|
29 |
Gdańsk
|
5 |
Gotartowski Marek Bogdan
|
51 |
Gdańsk
|
6 |
Chęsy Katarzyna Irena
|
34 |
Gdańsk
|
7 |
Morawski Andrzej Henryk
|
55 |
Gdańsk
|
8 |
Binkowska Natalia Barbara
|
38 |
Gdańsk
|
9 |
Wilczyński Krzysztof Czesław
|
21 |
Gdańsk
|
10 |
Przybylak Szymon Mirosław
|
21 |
Gdańsk
|
List no. 7 - Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Różański Jan
|
53 |
Gdańsk
|
2 |
Kwasowiec Krzysztof
|
45 |
Gdańsk
|
3 |
Czajkowski Michał Wacław
|
55 |
Gdańsk
|
4 |
Gaweł Elżbieta
|
55 |
Gdańsk
|
5 |
Lewandowski Zdzisław
|
54 |
Gdańsk
|
6 |
Kępiński Ryszard Józef
|
61 |
Gdańsk
|
7 |
Lewandowska Elżbieta
|
52 |
Gdańsk
|
8 |
Chromnik Mariola
|
41 |
Gdańsk
|
9 |
Kleina Stefan
|
72 |
Gdańsk
|
10 |
Sokołowski Krzysztof
|
53 |
Gdańsk
|
11 |
Sienkiewicz Bogusław Konstanty
|
50 |
Gdańsk
|
12 |
Pogodzińska Ewa
|
45 |
Gdańsk
|
13 |
Kozłowski Leszek
|
53 |
Gdańsk
|
14 |
Kamińska Anna
|
44 |
Gdańsk
|
List no. 15 - Komitet Wyborczy Wyborców LEWICA - Młodzi Socjaliści - Zieloni
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Nowaczyk Bartosz Jan
|
28 |
Gdańsk
|
2 |
Cwynar Elżbieta Dorota
|
27 |
Gdańsk
|
3 |
Seyda Katarzyna
|
21 |
Gdańsk
|
4 |
Kucharska Danuta
|
39 |
Gdańsk
|
5 |
Pawlik Marta Anna
|
22 |
Gdańsk
|
List no. 16 - Komitet Wyborczy Wyborców "SOLIDARNY GDAŃSK"
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Januszajtis Andrzej Jacek
|
78 |
Gdańsk, endorsed by Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk"
|
2 |
Ciepłucha Andrzej Karol
|
55 |
Gdańsk, endorsed by Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk"
|
3 |
Dominiak Agata Julia
|
24 |
Gdańsk
|
4 |
Dąbrowski Ryszard
|
66 |
Gdańsk
|
5 |
Godlewski Tadeusz
|
41 |
Gdańsk, endorsed by Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk"
|
6 |
Szkatuła Alicja Dorota
|
48 |
Gdańsk
|
7 |
Januszewska Danuta
|
33 |
Gdańsk
|
8 |
Baryła Lesław Robert
|
42 |
Gdańsk
|
9 |
Kościńska Grażyna
|
50 |
Gdańsk
|
10 |
Kulewski Miłosz Piotr
|
23 |
Gdańsk
|
11 |
Libera-Duslasis Barbara
|
56 |
Gdańsk
|
12 |
Walczak Jan
|
79 |
Gdańsk
|
13 |
Wojnicz Anna Bogumiła
|
52 |
Gdańsk
|
14 |
Najda Ryszard
|
57 |
Gdańsk
|
List no. 17 - Komitet Wyborczy Wyborców RAZEM dla GDAŃSKA
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Zapaśnik Andrzej Władysław
|
45 |
Gdańsk
|
2 |
Stępiń Kamil Maksymilian
|
22 |
Gdańsk
|
3 |
Radys Bogdan Kazimierz
|
64 |
Gdańsk
|
4 |
Kmieć Barbara
|
44 |
Gdańsk
|
5 |
Bondarczuk Leszek Ryszard
|
40 |
Gdańsk
|
6 |
Parzyszek Elżbieta Jolanta
|
46 |
Gdańsk
|
7 |
Załucki Andrzej Mieczysław
|
47 |
Gdańsk
|
8 |
Medowski Zygmunt
|
49 |
Gdańsk
|
Constituency boundaries
Go to top
Śródmieście, Chełm (z dzielnicą Gdańsk Południe)