Rada Powiatu Płońskiego - Constituency no. 2
|
|
Constituency |
Constituency no. 2 |
Council name |
Rada Powiatu Płońskiego |
Number of mandates |
5 |
Number of committees which submitted lists |
8 |
Number of candidates in all lists |
64 |
Number of submitted lists of candidates |
8 |
Number of annulled list of candidates |
0 |
Candidates
List no. 1 - Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Miklewski Kazimierz Bogdan
|
68 |
Raciąż
|
2 |
Mączewski Jan Józef
|
63 |
Pęsy
|
3 |
Pietruszewski Bogdan Janusz
|
47 |
Baboszewo
|
4 |
Kupniewski Wiesław
|
47 |
Dziektarzewo
|
5 |
Grodkiewicz Elżbieta
|
54 |
Nowe Gralewo
|
6 |
Kwiatkowski Władysław
|
62 |
Unieck
|
7 |
Kamińska Barbara
|
59 |
Koziebrody
|
8 |
Małkiewicz Elżbieta Irena
|
53 |
Zdunówek
|
9 |
Żebrowski Jan Władysław
|
59 |
Raciąż
|
10 |
Wodowski Roman
|
24 |
Krajkowo
|
List no. 2 - Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Małachowska Małgorzata Iwona
|
38 |
Polesie
|
2 |
Najechalski Sławomir
|
28 |
Rzewin
|
3 |
Urbaniak Małgorzata
|
40 |
Sarbiewo
|
4 |
Lewandowski Lech
|
45 |
Kozolin
|
5 |
Wiśniewski Cezary
|
24 |
Młody Niedróż
|
6 |
Szumski Zbigniew
|
64 |
Baboszewo
|
7 |
Brudzyńska Aneta
|
35 |
Polesie
|
List no. 4 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Kozakiewicz Henryk
|
61 |
Raciąż
|
2 |
Goszczycki Wojciech
|
28 |
Baboszewo
|
3 |
Bieńkowski Roman Jan
|
44 |
Raciąż
|
4 |
Sumiło Dominik Andrzej
|
56 |
Kaczorowy
|
5 |
Dolny Paweł Krzysztof
|
47 |
Koziebrody
|
6 |
Sosnowski Edward
|
74 |
Płońsk
|
List no. 7 - Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Pokorski Sławomir
|
50 |
Szapsk
|
2 |
Staniszewski Robert
|
26 |
Cywiny Dynguny
|
3 |
Trzcińska Iwona
|
29 |
Dobrska Kolonia
|
4 |
Zarzycki Szymon
|
22 |
Nowe Gralewo
|
5 |
Maliszewski Krzysztof
|
45 |
Strożęcin
|
6 |
Szabat Janusz
|
29 |
Strożęcin
|
List no. 20 - Komitet Wyborczy Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Sadowski Janusz Kazimierz
|
46 |
Raciąż
|
2 |
Osiński Paweł
|
45 |
Baboszewo
|
3 |
Ambrochowicz Daniela
|
47 |
Raciąż
|
4 |
Kwiatkowski Marek Stanisław
|
56 |
Korzybie
|
5 |
Orlikowska Marianna
|
50 |
Raciąż
|
6 |
Grala Hubert Antoni
|
28 |
Baboszewo
|
7 |
Urbański Waldemar
|
57 |
Raciąż
|
8 |
Jarczewski Marek
|
47 |
Złotopole
|
9 |
Piórkowski Andrzej Kazimierz
|
57 |
Brzeście
|
10 |
Kuźniewski Zbigniew Stanisław
|
50 |
Koziebrody
|
List no. 21 - Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ziemi Płońskiej
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Smagacz Małgorzata Cecylia
|
51 |
Baboszewo
|
2 |
Langiewicz Krzysztof
|
44 |
Cieciersk
|
3 |
Rutkowska Renata
|
29 |
Wola Folwark
|
4 |
Janczyk Maria Beata
|
37 |
Raciąż
|
5 |
Wszałkowski Olgerd
|
37 |
Raciąż
|
List no. 22 - Komitet Wyborczy Wyborców Inicjatywa Ponad Podziałami
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Argasiński Grzegorz Walenty
|
59 |
Raciąż
|
2 |
Latoszek-Skierkowska Agnieszka
|
35 |
Śródborze
|
3 |
Kosińska Barbara Bożena
|
49 |
Raciąż
|
4 |
Wróblewska Ewa Aldona
|
48 |
Koziebrody
|
5 |
Krakowski Janusz Bernard
|
50 |
Baboszewo
|
6 |
Środkowska Małgorzata Ewa
|
39 |
Raciąż
|
7 |
Piotrowski Artur
|
34 |
Baboszewo
|
8 |
Pietrzak Marzanna Joanna
|
36 |
Raciąż
|
9 |
Jóźwiak Damian
|
24 |
Raciąż
|
10 |
Sadowski Kazimierz Ryszard
|
55 |
Baboszewo
|
List no. 23 - Komitet Wyborczy Płońskie Forum Samorządowe
Go to top
No. on list |
Family name and given names |
Age |
Address and endorsements |
1 |
Kisielewski Mirosław
|
50 |
Raciąż
|
2 |
Orlikowski Tadeusz
|
47 |
Baboszewo
|
3 |
Szymański Adam Artur
|
18 |
Dramin
|
4 |
Siwik Krzysztof
|
50 |
Raciąż
|
5 |
Modliński Krzysztof
|
37 |
Unieck
|
6 |
Przybyszewski Krzysztof
|
39 |
Kiniki
|
7 |
Małecki Jacek
|
38 |
Kaczorowy
|
8 |
Skwarski Włodzimierz
|
52 |
Szapsk
|
9 |
Tysa Sławomir
|
38 |
Dziektarzewo
|
10 |
Barcińska Teresa
|
49 |
Korzybie
|
Constituency boundaries
Go to top
Miasto Raciąż
Gminy: Baboszewo, Raciąż